Events with artists from Africa, Asia, Latin America & Eastern Europe

Thursday
 
20.06.2019
Losone

via Locarno 43
6616 Losone
www.teatro-fauni.ch

21.00 Alash (Siberia) Canto di gola. Tuva

Zürich

Kornhausstr. 18
8006 Zürich
www.mimos-zurich.ch

20.00 Gürkan Karacan & Combo (Turkey/CH) altes und aktuelles anatolisches Liedgut mit Lust am Experiment
Friday
 
21.06.2019
Bern
Fête Culturel, u.a. mit
ab 11.00 Baul meets Saz (Turkey/India) Malabika Brahma, voc; Sanjoy Khyapa Dubki, g; Dotara Emre Gültekin, voc, saz
Baye Magatte (Sénégal/CH) Afro New Music
Suma Covjek (CH/BiH/Algérie) Balkanbeats

Chur
17.45 Sedaa (Mongolia/Iran) Musik der Steppe
Sinit (Eritrea) Musik und Tanz

Genève
19.00 Orquesta Vibración (Cuba/Perú/E/CH) Salsa
Ted Beaubrun (Haïti) Musique

Grand-Lancy

Avenue Eugène Lance 28
1212 Grand-Lancy
www.fetedelamusique.ch

23.30 Nolosé (Cuba/CH) Salsa

Lausanne
Fête de la musique
17.30 Siselabonga (CH/Sénégal) Tarang Cissokho, voc, kora; Glauco Cataldo, voc, g; Fabio Meier, perc
SüdKulturFonds

av. J.J. Mercier 3
1000 Lausanne
www.fetemusiquelausanne.ch

dès 12.30 El Vinal (Argentina) rythmes populaires de la province de Santiago del Estero

av. J.J. Mercier 3
1000 Lausanne
www.fetemusiquelausanne.ch

Grupo Forró Xocolate (Brasil) Forró

av. J.J. Mercier 3
1000 Lausanne
www.fetemusiquelausanne.ch

Mimoza Selimi (Albania) Pop

Luzern 6

Reusseggstrasse 2
6000 Luzern 6
www.sedel.ch

21.00 1280 Almas (Colombia) Latinpunk, Skarock
SüdKulturFonds

Montreux
20.00 Mariana Accinelli Duo (Argentina) Fado et Tango

Renens

37, rue de Lausanne
1020 Renens
www.mariomkc.ch

21.00 Flavour N'Abania (Nigeria) Singer

Roverredo

6535 Roverredo
www.grinfestival.ch

20.00 Haz'art Trio (Tunisie/D) Fadhel Boubaker, Oud; Jonathan Sell, Kontrabass, Dominik Fürstberger, Drumset, Live Electronics
SüdKulturFonds

6535 Roverredo
www.grinfestival.ch

Latin Pana (Chile) Fiesta Mestiza

Schaffhausen

Baumgartenstr. 19
8200 Schaffhausen
www.kammgarn.ch

21.00 Inner Circle (Jamaica) Reggae

Winterthur

Tössertobelstrasse 1
8400 Winterthur
www.singfrauen-winterthur.ch/

20.00 Tiezerk Trio (Armenia) Musik, mit Wiiberchor Ebnat-Kappel
SüdKulturFonds

Zürich

Kornhausstr. 18
8006 Zürich
www.mimos-zurich.ch

20.00 João Bastos (Brasil) trio
Saturday
 
22.06.2019
Baden
Aargauer Flüchtlingstag, u.a. mit
ab 11 Uhr Claudia Masika & Friends (Kenya/Sénégal/CH) Afro-Fusion

Bellinzona

6500 Bellinzona
www.bellinzonablues.ch

20.30 Mighty Mo Rodgers & Baba Sissoko (Mali/USA) Griot Blues. Mighty Mo Rodgers, keyb & voc; Baba Sissoko, voc & talking drum; Luca Giordano, g; Walter Monini, b; Pablo Leoni, dr

Bern
Fête Culturel, u.a. mit
ab 11.00 Porok Karpo (Tibet/CH) Loten Namling; voc, Tibetan Lute; Patrick Lerjen, g; Mik Keusen, p; Philipp Moll, b; Muso Stamm, dr

Bahnhofplatz 2
3001 Bern
www.begh.ch

18.00 Thandi Ntuli (South Africa) Quintet. Sketches of Mali

Ehrendingen

Gipsstr.
5420 Ehrendingen
www.festival-des-arcs.ch

JMO Moussa Cissokho, Jan Galega Brönnimann & Omri Hason (Sénégal/CH/Israel) Moussa Cissokho, kora, voc; Jan Galega Brönnimann, bcl, ss; Omri Hason, perc, hang

Genève

5, rue de Fribourg
1201 Genève
www.icamge.ch

15.00 Khaled En-Naanaa (Paelstine/Lebanon) Les contes ne meurent jamais. Contes populaires palestiniens

14, rue Charles-Galland
1200 Genève
www.adem.ch

dès 13.30 Barlovento (Chile/CH) folklore

14, rue Charles-Galland
1200 Genève
www.adem.ch

Bijayashree Samal (India) chant classique de l’Inde du Nord

14, rue Charles-Galland
1200 Genève
www.adem.ch

Cocoxaca (Mexico) son jarocho

14, rue Charles-Galland
1200 Genève
www.adem.ch

Fanfare Revuelta (Mexico/Chile/CH) Cumbia

14, rue Charles-Galland
1200 Genève
www.adem.ch

Los Ratones (Cuba/CH) Son

14, rue Charles-Galland
1200 Genève
www.adem.ch

Ozan Cagdas (Turkey) Saz

rue de Carouge, 52
1205 Genève

20.00 Ismael Lô (Sénégal) ballades

Genthod

37, rue du Village
1294 Genthod
www.fetedelamusique.ch

14.45 La Ch'alla (Bolivia) Música boliviana y latinoamericana

Montreux
20.00 Ricardinho Matos (Brasil) et ses fils. forró, bossa nova, samba

Nidau

Hauptstrasse 33
2500 Nidau
www.kreuz-nidau.ch

20.00 1280 Almas (Colombia) Latinpunk, Skarock

Nyon

Place de la Gare 13
1260 Nyon

19.00 Nolosé (Cuba/CH) Salsa

Roverredo

6535 Roverredo
www.grinfestival.ch

11.00 Alash (Siberia) Oberton-Gesang der Tuva

6535 Roverredo
www.grinfestival.ch

Forró Miór (I/Brasil/Argentina/D) Forró

6535 Roverredo
www.grinfestival.ch

Neckarganga (India/D) mit Sandeep Rao, Tabla, Shyam Rastogi, Sitar
SüdKulturFonds

6535 Roverredo
www.grinfestival.ch

Piccoli Idilli (Burkina Faso/I) Musiktheater
SüdKulturFonds

Schmitten
21.00 Altin Gün (Turkey/NL) Turkish Psych Folk

Versoix
11.00 Qin Xu (China/CH) Folklore

Winterthur

Museumsstr. 60
8400 Winterthur
www.villastraeuli.ch

11.00 Tiezerk Trio (Armenia) Musik
SüdKulturFonds

Zürich

Kornhausstr. 18
8006 Zürich
www.mimos-zurich.ch

African Day Party
20.00 Sadio Cissokho & Hannah Chaja (Sénégal/CH) Kora und Cello

Kornhausstr. 18
8006 Zürich
www.mimos-zurich.ch

SAF SAP New Generation (Sénégal) percussions
Sunday
 
23.06.2019
Ebnat-Kappel
18.00 Tiezerk Trio (Armenia) Musik, mit Wiiberchor Ebnat-Kappel
SüdKulturFonds

Genève

rue de l'hôtel de ville 14
1200 Genève
www.fetedelamusique.ch

16.50 Sebahat Erdem (Turkey) & Band. Jazz Oriental

rue de l'hôtel de ville 14
1200 Genève
www.fetedelamusique.ch

Zazlooz (F/Kurdistan/Maroc/CH) World

14, rue Charles-Galland
1200 Genève
www.fetedelamusique.ch

15.00 Goféfo Konaté (Burkina Faso/Maroc/Cameroun/Sénégal/Congo/Ethiopia) Afro. Avec Be Eriqha, chanteuse solo

14, rue Charles-Galland
1200 Genève
www.fetedelamusique.ch

Kinit (Eritrea) Ensemble de musique
15.30 El Mizan (Algérie/CH) shaabi rock exp
17.39 El Vinal (Argentina) rythmes populaires de la province de Santiago del Estero
Tarab Quintett (Egypt)

Gottlieben

Dorfplatz 1
8274 Gottlieben
www.bodmanhaus.ch

11.00 Sun Wei (China) Autorin

Dorfplatz 1
8274 Gottlieben
www.bodmanhaus.ch

Wei Zhang (China/CH) Autorin

Nyon
11.00 Los Ratones (Cuba/CH) Son

St. Gallen

Gallusplatz/Auf dem Damm 17
9000 St. Gallen
www.kleinaberfein.sg/

17.00 Thandi Ntuli (South Africa) p, voc

Zürich

Pelikanstr. 18
8001 Zürich

20.00 Elif Shafak (Turkey) Lesung
Monday
 
24.06.2019
Winterthur

Lagerplatz 3
8400 Winterthur
www.lagerplatz.ch

Tiezerk Trio (Armenia) Musik
Tuesday
 
25.06.2019
Genève

62, route de Chêne
1208 Genève
www.centredesarts.ch

20.00 Angelique Kidjo (Bénin) Afro-Pop

Winterthur

Neustadtgasse 25
8400 Winterthur
www.dimensione.ch

20.00 Tiezerk Trio (Armenia) Musik
SüdKulturFonds

Zürich

Hirschengraben 42
8001 Zürich
www.topkonzerte.ch

20.00 Tayfa (Macedonia/CH) Folklore, Gypsy, Fusion. Marem Aliev: Merem Alieva, Nehrun Aliev, Usein Amedov
Wednesday
 
26.06.2019
Bern

Kramgasse 6
3011 Bern
www.onobern.ch

20.00 Neckar Ganga (India/D) Jazz Fusion

Genève

62, route de Chêne
1208 Genève
www.centredesarts.ch

20.30 Washington Espinola Group (Brasil/CH) Salsa

St. Gallen

Böcklinstr. 9
9000 St. Gallen
www.singfrauen-winterthur.ch/

12.15
SüdKulturFonds

Böcklinstr. 9
9000 St. Gallen
www.singfrauen-winterthur.ch/

Tiezerk Trio (Armenia) Musik
SüdKulturFonds

Zürich

Limmatstr. 195
8005 Zürich
barrio5.ch

21.00 Black Earth Band (Ghana/Togo/Jamaica/South Africa/CH) Reggae, Soul